KADINDAN ERKEĞE CİNSİYET DEĞİŞİMİ

Mastektomi

Kadından erkeğe cisiyet değişiminde yapılan mastektomi, transseksüel erkeklerde maskülen bir göğüs elde edilen cerrahi bir işlemdir. Ameliyat, memenin estetik bir şekilde eksizyonunu (subkutan mastektomi), göğüs kontürünün erkek tipi şekillenmesini içerir. Ayrıca meme başı greft uygulaması yada meme başının yeniden boyutlandırılması ve yeni yerindeki pozisyona gettirilmesi de aynı seansta yapılır. Mastektomi, kadından erkeğe transseksüelller için en sık yapılan  cinsiyet değiştirme ameliyatıdır. Mastektomi ile bir trans erkek daha konforlu bir hayata başlayabilir, psikolojik durumunu ve sosyal hayatttaki yerini daha da sağlamlaştırabilir. Bu nedenle mastektomi trans bir erkeğin değişime başlaması için ilk önemli basamaktır. Mastektomi işleminde aşağıdaki 4 tekniği kullanıyorum. Bu tekniklerden ikisinde skar izi areola-normal deri sınırına saklandığı için belli olmamakta:


Diğer ikisinde ise vertikal bir skar izi yada horizontal bir skar izi kalmaktadır:

Subkutan mastektomi konusunda oldukça fazla sayıda vaka içerek şekilde geniş bir deneyime sahibim. Bu konudaki çalışmalarım, SCI-expanded dahil birçok uluslararası veritabanı tarafından taranabilen Balkan Medical Journal isimli dergide yayın haline getirilmiştir. Bu makaleyi incelemek isteyenler, aşağıdaki linkten çalışanın pdf formatına ulaşabilirler.

http://cms.galenos.com.tr/FileIssue/28/1203/article/147-155.pdf


Falloplasti

Penisin yapıldığı cerrahi işleme verilen isimdir. Penis, uyluk, ön kol veya sırt derisinden deri flepleri yada bacaktan kemik deri flepleri kullanılarak oluşturulur. Skrotoplasti işleminde dudak dokuları kullanılarak skrotum oluşturulur ve içine implantlar yerleştirilerek testisler yapılmış olur. Eğer skrotoplasti kararı verilmemişse testiküler implantlar büyük dudaklara yerleştirilebilir. Glansplasti yeni penisin baş kısmının şekillendirilmesi işlemidir, penis sünnet edilmiş bir görünüme kavuşur. Falloplasti sonrası cinsel ilişkiye girilebilir. Ereksiyon fonksiyonunu gerçekleştirilmesi için penis protezleri yerleştirilebilir, ancak deneyimli olmayan ellerde uygun olmayan teknik ile yapılması protez problemlerine  neden olabilir.