BOTOX® ile kırışıklık tedavisi

Yüzümüzde günde binlerce kez çalışan mimik kaslarımız, belirgin kırışıklıklara yol açar ve bizi olduğumuzdan daha yaşlı gösterir. Botox tedavisi, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini yok eder. Botox uygulaması, FDA onayı almış kolay ve güvenilir bir uygulamadır.

20 yılı aşkın bir süredir tıp dünyasında farklı tedavilerde de  kullanılan Botox uygulaması, geçici ama tatmin eden bir görünüme sahip olmanızı sağlamaktadır. Botox enjeksiyonları özellikle kaş arası, alın, kaz ayakları ve boyun bölgesine uygulanır. FDA onayı almış botox uygulaması, kişiye çok kolay uygulanır ve belirginleşen kırışıklıkların açılmasını sağlamaktadır.

Botox uygulandığı hastaya geçici felç etkisi yaratır. Sanılanın aksine botox, kasın tamamına değil yapılan bölgenin 1-2 cm çevresinde etkili olur. Yüz enjeksiyonlarında, mimik kaslarının hareketlerini kısıtlar, derin kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Fakat hastanın derin kırışıklıkları varsa botox enjeksiyonu sadece bu kırışıklıkları hafifletebilir. Tamamen engelleyemez. Derin kırışıklıkların giderilmesi prosedüründe botox ile beraber dolgu enjeksiyonu da kullanılır. İnce çizgiler ve derin olmayan kırışıklıkların giderilmesinde kullanılan botox, derin kırışıklıkların giderilmesini sadece hafifletir.

Botox yapıldıktan 4 ay sonra etkisini kaybetmeye başlar. 6. aydan itibaren etkisini tamemen yitirir. Fakat uygulamanın tekrarlanması botox ömrünü uzatır. Botox tedavisi göz çevresi, alın ve boyun dışında terleme  ve migren tedavilerinde de kullanılmaktadır.

Uygulama çok ince iğnelerle enjeksiyon yöntemi ile yapılır. İşlem sonrasında herhangi bir acı ya da ağrı duyulmaz. Uygulama öncesinde hastaya aneztezik krem sürülür. Bu krem işlem sırasında duyulabilecek acıyı tamamen ortadan kaldırır. İşlem sonrasında buz uygulaması ile ağrının daha da azalması beklenir.

Botox uygulaması 10-15 dakika sürer. Muayenehane şartlarında doktor tarafından yapılmalıdır.

Botox uygulaması sonrasında yüz ifadenizde bir değişiklik olmayacaktır. Botox yüz ifadenizi ve mimiklerinizi kaybetmek için değil, bu yüzden oluşan kırışıklıkların hafifletilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Yüz kaslarını iyi bilen ve anatomik yapısına hakim bir doktor tarafından yapılan botox uygulaması ile ifadenizde bir değişiklik söz konusu değildir.

Botox uygulaması, geçici fakat tatmin edici sonuçlar alınan bir yöntemtir. Kolay uygulanır ve güvenilirdir. Mutlaka bir doktorun uygulaması gereken işlem, hastanın göz çevresi, alın ve boyun bölgelerine rahatlıkla uygulanabilir.